Darmowa dostawa od 50,00 zł

Jak czyścić buty skórzane?

2022-07-08
Jak czyścić buty skórzane?

Skórzane buty. Od kozaków po trampki – skórzane buty w różnych fasonach są idealnym obuwiem na każdą pogodę. Ale bez względu na to, jak trwałe i jak ładnie wyglądają, z czasem naturalnie zaczną się niszczyć. A to jest coś, czego nikt nie chce. Umiejętność czyszczenia i polerowania skórzanych butów sprawi, że Twoje obuwie będzie dobrze wyglądać i zachowa doskonały wygląd na lata. Pytanie tylko czym czyścić buty ze skóry? Poniższy artykuł przedstawia podstawy czym czyścić buty skórzane, by zachowały świeży i nowy wygląd.

Czyszczenie skórzanych butów — czego potrzebujesz?

  • Szczotka do czyszczenia butów do usuwania luźnego brudu
  • Specjalny pędzel do nakładania pianki
  • Pianka do czyszczenia butów skórzanych
  • Pasta do nabłyszczenia butów i wzmocnienia koloru
  • Spray ochronny do butów, aby chronić buty przed brudem i deszczem
  • Miękka ściereczka

Czym czyścić buty skórzane

Mydło i woda to najszybszy sposób na usunięcie drobnych zabrudzeń i plam ze skórzanych butów. Jednak mogą nie być skuteczne, jeśli chodzi o trudne plamy lub zarysowania. Zamiast tego wybierz specjalne produkty, które mają usunąć uporczywy brud.

Jak czyścić buty skórzane?

Zanim zaczniesz czyszczenie butów skórzanych, połóż arkusze gazety lub ręcznik na powierzchni, nad którą będziesz pracować, aby ułatwić sobie sprzątanie i uniknąć ewentualnych uszkodzeń. 

Usuń sznurowadła z butów

Wyjęcie sznurowadeł ułatwia czyszczenie butów i równomierne rozprowadzenie produktów czyszczących i impregnujących. Jeżeli sznurówki są brudne, upierz je delikatnie lub wymień na nową parę.

Wyszczotkuj brud i zanieczyszczenia

Brud może osłabiać włókna skórzanego obuwia, powodując pęknięcia, dlatego należy używać szczotki do czyszczenia butów, aby usunąć luźny brud, błoto lub sól ze skórzanych powierzchni buta. Zwróć również uwagę na zarysowania i zadrapania podczas czyszczenia, aby uniknąć uszkodzeń. Usuwanie brudu po każdym noszeniu, ułatwia późniejsze polerowanie skórzanych butów.

Użyj środka do czyszczenia butów skórzanych, aby usunąć trudne plamy

Zanurz ściereczkę lub miękką szczotkę do butów w wodzie, wymieszaj ją z odrobiną środka czyszczącego, pocierając okrężnymi ruchami zewnętrzne powierzchnie skórzanego buta. Uważaj, aby skóra nie zamoczyła się zbytnio. Lepiej jest powtórzyć proces z mniejszą ilością wody, zamiast używać zbyt dużo na raz.

Zetrzyj środek myjący z butów

Po usunięciu wszystkich plam wyczyść mydło za pomocą suchej ściereczki i poczekaj, aż buty wyschną. Może to zająć 20 minut – godzinę. Dodatkowo do skórzanych butów można również włożyć nosze do butów, aby łatwiej zachować ich kształt.

Użyj pasty do polerowania

Użyj przezroczystego lub podobnego koloru pasty i czystej, miękkiej ściereczki, aby nałożyć produkt okrężnymi ruchami na cały but. To ochroni skórzany but przed plamami, odżywi go i wzmocni kolor. 

Polerowanie butów

Kiedy skończysz, pozostaw pastę na kilka minut. Następnie weź nową, czystą, miękką ściereczkę lub szczoteczkę do polerowania, aby prawidłowo polerować but krótkimi, ale stałymi ruchami.

Pozostaw do wyschnięcia

Pozwól swoim butom wyschnąć na świeżym powietrzu. Uważaj, aby nie umieszczać ich na słońcu lub grzejniku, ponieważ powoduje to przebarwienia lub pęknięcia skóry.

Spryskaj sprayem ochronnym

Kiedy skórzane buty są czyste i lśniące, spryskaj je dobrym sprayem ochronnym z odległości 30 cm. Ten zabieg sprawi, że buty będą miękkie, elastyczne i wodoodporne. 

Pamiętaj!

Czyszczenie i polerowanie skórzanych butów jest naprawdę proste. Jest tylko jeden kluczowy element, który czasami może być trudny: czas. Jeśli chcesz przedłużyć ich żywotność, zalecamy czyszczenie skórzanych butów natychmiast po ich zabrudzeniu. Tylko wtedy unikniesz trwałych zabrudzeń, plam i zniszczeń.

pixelpixelpixelpixelpixelpixel