Darmowa dostawa od 50,00 zł

Filtr w okularach przeciwsłonecznych

2022-07-08
Filtr w okularach przeciwsłonecznych

Dla wielu osób okulary przeciwsłoneczne są modnym dodatkiem, który nadaje blask zarówno latem, jak i zimą, przed intensywnym światłem odbijającym się od śniegu. Jednak nie wszyscy wiedzą, że okulary przeciwsłoneczne mają ważny cel poza aspektem modowym: soczewki chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Promieniowanie występuje nie tylko pod błękitnym niebem, ale także w pochmurne dni. Dlatego wszystkie okulary przeciwsłoneczne powinny zapewniać zarówno ochronę przed ostrym światłem, jak i promieniowaniem UV.Ekspozycja na promieniowanie UV ze słońca może uszkodzić oczy i pogorszyć widzenie. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV jest również powiązana z oparzeniem słonecznym rogówki, uszkodzeniem tkanki siatkówki, zwyrodnieniem plamki żółtej i nieprawidłowymi naroślami na powierzchni oczu. Okulary przeciwsłoneczne, które blokują 100% promieniowania UV, zapewniają najlepszą możliwą ochronę przed tymi zagrożeniami dla zdrowia. Jakie filtry w okularach przeciwsłonecznych, na jaki dzień wybrać?

Jak sprawdzić filtr w okularach przeciwsłonecznych?

Ochrona przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym słońca jest najważniejszą cechą skutecznych okularów przeciwsłonecznych. Niestety, nie jest łatwo stwierdzić, czy okulary przeciwsłoneczne mają szkła chroniące przed promieniowaniem UV, po prostu patrząc na nie. Nie można też odróżnić stopnia ochrony na podstawie koloru soczewki, ponieważ odcienie soczewek nie mają nic wspólnego z ochroną UV. Najlepiej zanieść okulary przeciwsłoneczne do sklepu optycznego. Optyk może przeprowadzić prosty test na okularach przeciwsłonecznych, aby określić poziom ochrony przed promieniowaniem UV. Każdy renomowany sprzedawca zapewnia dokładne oznakowanie okularów przeciwsłonecznych, więc warto szukać okularów, które mają jasno oznaczoną kategorię ochrony. 

Jaki powinien być filtr w okularach przeciwsłonecznych?

Uszkodzenia oczu i skóry spowodowane promieniowaniem UV mają charakter kumulacyjny, co oznacza, że ryzyko rozwoju oczu związanych ze słońcem i promieniowaniem UV oraz innych chorób wzrasta przez całe życie. Dzieci są bardziej narażone na uszkodzenie oczu przez promienie słoneczne, ponieważ przebywają na zewnątrz częściej niż dorośli. Dzieci są również bardziej podatne na uszkodzenia oczu, ponieważ soczewki w ich oczach są wrażliwsze. W rezultacie promienie UV mogą wnikać głębiej w oko. Ale ponieważ uszkodzenia spowodowane ekspozycją na promieniowanie UV w dzieciństwie często pojawiają się dopiero po czterdziestce, ważne jest, aby przez całe życie nosić okulary przeciwsłoneczne, aby chronić oczy przed trwałym uszkodzeniem. 

Okulary, jaki filtr UV zatem wybrać?

Im wyższa kategoria, tym okulary mają mocniejszy filtr. Soczewki ochronne UV 400 zapewniają niemal 100% ochronę przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Ten wysoki poziom ochrony przeciwsłonecznej jest ważny, ponieważ ryzyko rozwoju chorób oczu z czasem wzrośnie, jeśli nie będziesz nosić odpowiednich okularów przeciwsłonecznych. Bardzo ważne jest, aby sprawdzać etykiety, gdy kupujesz nową parę okularów przeciwsłonecznych, aby mieć pewność, że posiadasz ochronę przed promieniowaniem UV.

Kategorie filtrów UV w okularach przeciwsłonecznych

Wytyczne UE zobowiązują producentów okularów przeciwsłonecznych do zabezpieczania soczewek przeciwsłonecznych przed promieniami UV. Okulary te są oznaczone wskaźnikiem ochrony, liczbą od 0 do 4. Ten wskaźnik wskazuje stopień ochrony zapewniany nie tylko przez filtry soczewek okularowych, ale także przez jakość materiału produkcyjnego. Filtr w okularach przeciwsłonecznych kategorieOkulary przeciwsłoneczne z filtrem kategorii 0Kategoria filtra okularów przeciwsłonecznych 0 nieznacznie chroni przed promieniowaniem, a procent ochrony wynosi od 0% do 19%, co oznacza, że ​​pochłaniane jest tylko około 20% światła. Filtrowanie niebezpiecznych promieni jest zbyt słabe, aby zapewnić skuteczną ochronę. Nie noś tych okularów przeciwsłonecznych w silnym słońcu lub w letnim słońcu. Tego typu okulary przeciwsłoneczne są przystosowane do noszenia w pochmurne dni, jako dodatek estetyczny.Okulary przeciwsłoneczne z filtrem kategorii 1Tego typu okulary rozpoznasz po jasnym odcieniu, zwykle szarym lub różowo-fioletowym. Index 1 chroni oczy przy słabym nasłonecznieniu lub w pochmurne dni. Procentowa ochrona wynosi od 20% do 57%, co odpowiada szarej pogodzie lub zimowemu niebu. Unikaj ekspozycji na słońce, nosząc okulary klasy 1.Okulary przeciwsłoneczne z filtrem kategorii 2Filtr UV w okularach 2 jest idealny na wiosenne i średnie słońce. Okulary pochłaniają od 57% do 82% promieni słonecznych. Są odpowiednie do słabego nasłonecznienia.Okulary przeciwsłoneczne z filtrem kategorii 3Dzięki ochronie procentowej od 82% do 92% okulary przeciwsłoneczne klasy 3 mogą być używane na morzu lub w górach przy jasnym słońcu. Okulary klasy 3 mają również tę zaletę, że blokują 100% promieni ultrafioletowych słońca/Okulary przeciwsłoneczne z filtrem kategorii 4Okulary przeciwsłoneczne kategorii 4 są idealne do jazdy na snowboardzie lub nartach, lub na plaży przy gorącym słońcu, ponieważ przepuszczają mniej niż 8% światła UV. Jednak ta kategoria nie jest zalecana do użytku podczas jazdy, ponieważ pole widzenia jest zbyt ciemne. Tylko okulary przeciwsłoneczne z kategorią filtra 0-3 są uważane za bezpieczne do jazdy.

pixelpixelpixelpixelpixelpixel